İçeriğe geç

Disleksi Dehaları Tanımlaması

Disleksi bir rahatsızlık değildir. Disleksi tanılı kişilerin sadece farklı bir beyin işleyişleri vardır ve bu işleyiş birçok avantajı da beraberinde getirebilmektedir. Dünyada artık sıkça disleksi dehaları tanımlaması kullanılmaktadır. Önemli olan disleksinin erkenden farkına varmak ve akademik dönemde disleksi tanılı öğrencilerin bu  konuyla başa çıkmalarını sağlamak, sonrasındaysa ilgi alanlarına göre, onları doğru yönlendirmektir.

Dislektik kişiler beyindeki yeni fikirlerle, düşüncelerle, görsel perspektifle, yaratıcı zeka ile ilgili bölümleri daha aktif kullanırlar. Empati, multi-tasking becerileri, sezgi ve merakları daha gelişkindir.
Disleksi lütfedilmiş bir hediye olabilir. Birçok ünlü bilim adamı ve sanatçı disleksi tanısına sahiptir. Günlüğünü tersten yazarak tutan Leonardo Da Vinci, telefonun mucidi Alexander Graham Bell, Albert Einstein, Thomas Edison, John Lennon, Pablo Picasso, Michelangelo Buonarroti, Van Gogh, Andy Warhol, Steve Jobs ve hatta Jennifer Aniston, Tom Cruise, Jey Leno, Robin Williams, Steven Spielberg… Bu isimler disleksi tanısı olan ve bilinen başarılı kişilerden sadece bazıları.

Bir yanıt yazın